abb microscada pro

abb microscada pro

abb microscada pro

Güneydoğu Asya’daki havaalanı, iç ve dış hatlar için bir merkezdir ve şu anda her yıl 50 milyondan fazla yolcu taşımaktadır. On yıl içinde, havaalanı yurt içi yolcusunu artırmanın yanı sıra uluslararası yolcu sayısını iki katına çıkarmayı planlıyor, ancak bu hedefe ulaşmak için SCADA ve yeni destek altyapısı ile sistem yönetimini iyileştirmek gerekiyor.

Havaalanı geliştikçe mevcut SCADA sistemi sınırına ulaşmıştı, bu sebeple sekiz bin alandaki gücü daha iyi kontrol etmek ve izlemek için ABB‘den bir yol sunması istendi. Geliştirilmiş kullanılabilirlik müşteri için önemli bir gereksinimdi. Bunu başarmak için ilk aşamada ABB, havalimanı operasyonlarını güvenli bir şekilde gerçekleştirebilecek bir SCADA sistemi sundu. ABB, birincil sistemdeki herhangi bir kritik arızayı takip edip eyleme geçmeye hazır bir MicroSCADA Pro sistemi sağladı. 83 uzak terminal birimi (RTU) saha çevresindeki ikincil trafo merkezlerine takıldı ve eşleştirilmiş SCADA sistemlerine geri bağlandı.

ABB ikinci aşamada yeni sistemin ne kadar iyi olduğunu ölçmek için, operasyonel verileri izlemek ve kayıt altına almak için tarihi bir veri tabanı olan “Historian” ı ekledi. Historian, MicroSCADA Pro sistemine ek olarak çalışır ve geçmiş verileri toplar, böylece doğru iş kararları vermek için eğilimler ve korelasyonlar kolayca tespit edilebilir. Ayrıca, coğrafi tabanlı bir arayüz (topoloji tarafından oluşturlan renk kodlaması) sağlayan, MicroSCADA Pro DMS600 biçiminde, dağıtılmış bir ağ yönetim sistemi de sundu, böylece hatalar hızlı bir şekilde tespit edilebildi. DMS600 sistemi sadece algılanan kesintileri rapor etmekle kalmaz, aynı zamanda düşük voltajlı şebekeler dahil ağ ve operasyonel analizlere de yardımcı olabilir. Yazılım, sezgisel bir kullanıcı deneyimi yaratarak insan hatası olasılığını azaltır.

abb microscada pro

abbmicroscada2a

abb microscada pro

ABB MicroSCADA Pro

abb microscada pro

MicroSCADA Pro kullanmak, operasyonun güvenilirliğini ve verimliliğini artırabilir. Merkezi izleme, arızaların hızlı bir şekilde tanımlanmasını sağlar. Proje, giderek daha karmaşık hale gelen bir sistemin yönetimini basitleştirmeyi amaçladı. Güç dağıtımını yönetmek ve ağı kolay ve anlaşılır bir şekilde sunmak için mevcut SCADA sistemi ABB MicroSCADA Pro ile değiştirildi. Otomatik yedeklemenin sağlanması güvenilirliği artırır ve kritik arıza durumunda otomatik bir geri dönüş oluşturur. Böyle bir sistem, en zorlu ortamlarda bitişik yönetim sağlar ve havaalanı genişlemeye devam ettikçe giderek daha önemli hale gelecektir.

Güvenilirlik sorunu da DMS600’ün sezgisel gösterimi ile iyileştirildi. DMS600 ile arızalar hızla tespit edilir ve servis personeline tahsis edilir, böylece yanıt hızı artar ve operatör hatası riski azaltılır. Geçmiş verilerinin toplanması, işletmecilerin gelecekteki planlamayı ve operasyonel performansı kolaylaştırmak için eğilimleri anlamalarına ve talep edilen korelasyonları izlemelerine izin verdiği için karmaşık sistemlerde önemlidir. Historian, gelecekteki talebin tahmin edilebileceği tarihsel bir bağlam sağlar ve gerekli bakım planlanır.

ABB, SCADA sisteminden RTU‘ya kadar ihtiyaç duyulan tüm ürün yelpazesini sunmakla kalmayıp, aynı zamanda operasyonlarda minimum kesinti ile müşterinin kritik ihtiyaçlarına uyum sağlayabiliyordu. ABB MicroSCADA Pro entegre kullanıcı deneyimi sundu ve ABB’nin tüm bileşenler için tek tedarikçi olma yeteneği de önemliydi. ABB ile birlikte çalışabilirlik konusunda hiçbir endişe yoktu ve kurulumu yöneten tek bir ekiple süreç çok hızlı bir şekilde tamamlandı. Platformun genişletilebilirliği de belirleyici bir faktördü, çünkü havalimanının on yıl içinde mevcut yolcu sayısının iki katından fazlasını taşıma arzusu var. Bu, ek bir terminal ve daha fazla altyapı gerektireceğinden, havaalanı tek tedarikçi ve tek ürünle çalışmak istedi, bu da söz konusu olduğunda ABB ek işi üstlenmeye hazır olacak.

abb microscada pro

Kaynak: https://www.airport-technology.com/contractors/power_generation/abb/pressreleases/presssoutheast-asias-major-airport/

error: