Akıllı Binalar ve Tesisler için IoT PlatformuAkıllı Binalar Tesisler için IoT Platformu | Tesis Yönetim Şirketleri bina verimliliğini artırmak, operasyonel sürekliliği sağlamak ve eski binaları ve sistemlerini yeni tesis genişletmeleriyle entegre etmek için artan baskı ile karşı karşıyadır.

Thingsboard IoT Platformu, binaları daha sürdürülebilir ve üretken hale getirmek için alternatif mekanizmalar sunuyor. Basit, düşük maliyetli sensörler değerli gerçek zamanlı bağlamsal veriler sağlar. Başarı Mühendislik olarak, bina yönetimi şirketlerinin çeşitli hizmetler sunmasına olanak tanıyıp birleşik, ölçeklenebilir, çok amaçlı IoT ağ altyapısı altında genel veya özel ağları yönetmek için ağ sunucusu ve yazılım sağlıyoruz.

Thingsboard IoT Platformu’ndan yararlanan bina yönetim şirketleri veri toplamak için sıcaklık, nem, CO2, hareket, kapı / pencere açıklığı, park doluluk, akıllı prizler gibi sınırsız sayıda sensör ve cihazı platforma bağlayabilir.

Bağlı cihazlar binaların içindeki enerji tüketimini izleyebilir. Ayrıca platform büyük kapasiteli piller, soğuk hava depoları veya su ısıtma sistemleri gibi özel enerji depolama sistemlerini uzaktan kontrol etmek için de kullanılabilir.

Akıllı Binalar Tesisler için IoT Platformu

Bina yönetim şirketleri operasyonları optimize etmeye, süreçleri otomatikleştirmeye ve bir BMS IoT ağı tarafından üretilen büyük miktarda veriyi yönetmeye yardımcı olmak için bir dizi yüksek performanslı uygulamadan yararlanabilir. Tam entegre çözümde, süreç modelleme, gerçek zamanlı kontrol ve öngörülü bakım işlemleri için akıllı algoritmalar, gelişmiş analitik ve makine öğrenimi kullanılır.


 

Enerji tüketimi, bir binanın işletme maliyetlerinin büyük bir bölümünü temsil eder. IoT teknolojisi, eski altyapıya sahip binaların enerji tasarrufu yapmasını ve sürdürülebilirliklerini geliştirmesini kolaylaştırıyor. Bu amaçla, elektrik, gaz ve su tüketimi şeffaf bir şekilde kaydedilmelidir ve Thingsboard IoT Platformu sürekli izleme ve bütünsel analiz için enerjiyle ilgili tüm alanları birleştirmenize izin verir. Akıllı bina enerji yönetim sistemleri, ısıtma, soğutma, aydınlatma ve yangın güvenliği sistemlerini merkezi bir yönetim uygulamasına bağlamak, yüksek kullanım alanlarını ve enerji sapmalarını vurgulamak ve düzeltmek için IoT cihazlarını kullanır.

 

ZORLUKLAR

Aşırı tüketim ve enerji israfı tüm binalar için büyük bir ek masraf teşkil eder. Araştırmalar, ticari binaların kullandıkları enerjinin yüzde 30'unu boşa harcadıklarını, bu nedenle akıllı bina enerji yönetim sistemiyle önemli ölçüde tasarruf edilebileceğini gösteriyor. Ayrıca eski altyapı, enerji kullanımını optimize etmeyi zorlaştırabilir, böylece akıllı sensörleri kullanmak gerekli hale gelebilir.

ÇÖZÜMLER

Ağı ve sensörleri yönetmek için ideal bir ortam sunan Thingsboard IoT Platformu,  gerçek zamanlı tüketim izleme için özel uygulamalarla beraber çalışabilir. MQTT ve LoRaWAN teknolojisi, uzun menzili, benzersiz penetrasyon özellikleri, esnekliği, kolay kullanım ve bakımı, güvenli ve güvenilir veri aktarımı sayesinde eski altyapıya sahip binalarda kablolu ağlara daha iyi bir alternatif olarak çalışır.

FAYDALAR

IoT teknolojisine dayalı yazılım ve donanım çözümlerinin kullanılması, kablolama yerine enerji tasarrufu sağlayan projelere odaklanmanıza olanak tanır. Akıllı Enerji Yönetimi (EM) çözümü, enerji verimliliği politikalarını belirlemek, uygulanan politikaların verimliliğini değerlendirmek ve enerji kullanımının sürekli iyileştirilmesini sağlamak için kullanılır. Akıllı enerji yönetimi kullanan akıllı binalar daha sürdürülebilir hale gelecek ve operasyonlar daha az maliyetli olacaktır.

 

 

Borulama altyapısındaki sızıntılar nedeniyle büyük miktarda su kaybediliyor. Su, yakından izlenmesi gereken kıt ve pahalı bir kaynak haline geliyor. Su kaçağı ve sayaç okuma, bina ve tesis operatörleri için en büyük operasyonel maliyetlerden ikisini temsil eder. Thingsboard IoT Platformu, sensörler, ağ geçitleri, otomatik sayaç okuyucular ve düşük güçlü LoRaWAN ağından oluşan akıllı bir su altyapısı uygulayarak su kaçağına ilişkin işletim maliyetinin azaltılmasına izin vermektedir.

 

 

ZORLUKLAR

Binaların ve ticari tesislerin altındaki boru kaçakları nedeniyle kontrol edilemeyen su kayıpları, dramatik hizmet işletme maliyetlerine yol açar ve su tedarikçileri üzerinde baskı oluşturur. Sızıntılar sistem güvenilirliğini azaltır ve gelecekteki boru arızalarına neden olabilir. Evler için su hasarı, tüketicileri su sensörlerini bodruma veya lavaboya koymaya iten önemli bir faktör olabilir. Bazı ülkelerde su kış aylarında borularda donarak patlamasına ve su hasarına neden olabilir.

ÇÖZÜMLER

LoRaWAN  ağı mükemmel yeraltı kapsama alanı sağlar ve Thingsboard, ağı ve sensör verilerini yönetmek için en iyi IoT platformunu sunar. LoRaWAN sensörleri evlere, binalara ve tesislere giden su borularına yerleştirilir. Boru hattı basıncını tespit etmek için boru sızıntı yaptığında veya periyodik olarak uyanarak etkinleştirilirler ve bilgileri ağ geçidine ve uygulama sunucusuna gönderirler.

FAYDALAR

Thingsboard IoT su kaçağı tespit çözümü, boru patlama tehlikesine girmeden önce mülk sahiplerinin bilgilendirilmesini sağlar. İstenmeyen hasarı veya kaybı azaltmak için uygun önleme yapılabilir. Çözümümüz, su kaçaklarının hassas tespiti ile işletme giderlerini azaltır, daha düşük güçte çalışma, uzun sensör pil ömrü sağladığından servis maliyetlerini önemli ölçüde azaltır.

 

Ticari ve konut binalarını insanların zaman geçirmesi için sağlıklı, güvenli ve keyifli hale getirirken bina ve tesis yöneticileri hava kalitesini, nemi, sıcaklığı ve hatta alan işgalini izlemek zorundadır. Çevresel sensörleri kullanmak bir IoT eğilimi değil, aynı zamanda mutlak bir gerekliliktir. Thingsboard IoT Platformu, MQTT ve LoRaWAN tabanlı sensör teknolojisi ile, bir bina içindeki çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilir. Alışveriş merkezindeki nem çok mu yüksek, toplantı odaları dolu mu ve ofiste CO2 seviyesi hala normal aralıkta mı? Akıllı sensörler tüm cevapları vermenize yardımcı olacaktır.

 

ZORLUKLAR

Binaların içinde rahat ve sağlıklı bir ortam yaratmak her insan için çok önemlidir. İç mekan kirliliği çok yüksek ve tehlikeli olabilirken, nem, gürültü veya ışık parlaklığı sorunları insanların faaliyetlerine zarar verebilir. Varlıklar ve altyapı, yetersiz koşullar nedeniyle hasar görebilir: daha yüksek nem, inşaat ekipmanında erken korozyon ve küf sorunları gibi hasarlara neden olur. Tüm bu parametrelerin kontrol altında olması gerekir.

ÇÖZÜMLER

Binalardaki temel parametreleri ve çevre koşullarını gerçek zamanlı olarak izlemek için akıllı sensörlerin yerleştirilmesi: sıcaklık, nem, gürültü, CO2 seviyesi, parlaklık, duman varlığı ve insanların varlığı. Sensörlerden gelen veriler, sıcaklıklar belirli eşikleri karşıladığında temiz hava akışını tetikleyerek HVAC'nin otomatikleştirilmesine izin verir. MQTT ve LoRaWAN ağı mükemmel iç mekan kapsama alanı sağlar ve Thingsboard en iyi IoT platformunu sunar.

FAYDALAR

IoT sensörlerinden gelen veriler analiz edilebilir ve binadaki koşulların iyileştirilmesi için kullanılabilir. Bir bina içindeki sıcaklık veya nem ayarlanan eşik sınırını aşarsa veya altına düşerse, uygun tesis uyarıları bina tesisi yöneticilerine iletilebilir. IoT tabanlı otomatik kontroller kullanılarak akıllı binalarda çevresel izleme uygulanarak ısıtma, havalandırma ve aydınlatmada enerji kullanımı da düşürülebilir.

 

Thingsboard IoT Platformu, mekanik parametreler (stres, yer değiştirme, deformasyon), fiziksel (sıcaklık, nem) veya kimyasallar (pH, metalin oksidasyonu) dahil olmak üzere çeşitli güvenlik göstergelerini uzaktan ve gerçek zamanlı olarak izlemek için MQTT ve LoRaWAN teknolojisine sahip Yapı Sağlık İzleme sistemini kullanmanın ucuz ve kolay bir yolunu sunar. Bu veriler, güvenlik açıklarının erkenden tespit edilmesine, konumlandırılmasına ve ölçülmesine (yorulma çatlaması, sınır koşullarının bozulması vb.) olanak vererek kritik altyapının esnekliğini geliştirir.

 

ZORLUKLAR

Sağlık durumu açısından eski, yeni ve hatta yapım aşamasında olan çok çeşitli altyapıların izlenmesi gerekmektedir. Günümüzde, kablolama çözümleri yüksek maliyet, düşük üretkenlik ve verimliliğe sahiptir, çünkü binlerce kablonun konuşlandırılması emek yoğun ve zaman alıcı bir iştir; ve sisteme her yeni sensör eklendiğinde fazladan kablo dağıtmak zorunda kaldığı için esneklik düşük olur. Thingsboard IoT Kablosuz Sensör Ağı, mutlak çözümdür.

ÇÖZÜMLER

Yapısal Sağlık İzleme IoT çözümü, Thingsboard IoT Platformu, çeşitli MQTT ve LoRaWAN tabanlı IoT sensörleri, ağ geçitlerinden oluşur. Çatı ve duvarlardaki sensörler, bina duvarındaki çatlakların büyümesini, eğimini ve titreşimini ölçer. Toprak nem sensörü binanın temelindeki su doygunluğunu izleyebilir.

FAYDALAR

Thingsboard IoT Platformu Yapısal Sağlık İzleme çözümleri ile bina güvenliği ve kaynak sorunları doğru bir şekilde ele alınmaktadır. MQTT ve LoRaWAN en yüksek gökdelenleri ve genişleyen kampüsleri kapsayabilir ve çok ölçeklenebilir bir çözümdür. Geleneksel sistemlerin kablolama ihtiyacını ortadan kaldırarak, kablosuz sensör düğümlerinin kurulumu kolay ve yüksek esneklik sağladığı için, güncelleme kolaylığı, ekleme, çıkarma ve değiştirme düğümleri ile kolaylaştırılan düşük dağıtım ve bakım maliyeti, yüksek verimlilik sağlar.

 

Hiçbir bina, uygun güvenlik ve emniyet önlemleri alınmadan akıllı olamaz. Akıllı bina sağlayıcıları, akıllı, bağlantılı bir binanın temel bileşenleri olduklarından yangın, güvenlik, izinsiz giriş ve erişim kontrol sistemlerini entegre etmenin önemini vurgularlar. Bağlı IoT sensörlerine dayanan Thingsboard IoT Platformu, kapı, pencere ve acil durum düğmelerini bağlayarak, yangın alarmları, geçiş hesaplaması için hareket algılama için izleme cihazlarını kullanarak iyi prova edilmiş bir alarm zinciri oluşturmaya önemli ölçüde katkıda bulunabilir.

 

ZORLUKLAR

Binalardaki güvenlikle ilgili sorunlar, hırsızlık, izinsiz giriş ve gerçek zamanlı izlemenin gerekli olduğu diğer durumları içerir ve kablo tabanlı bir çözümün uygulanması çok maliyetlidir. İnsanların ve varlıkların korunmasına gelince verimli bir coğrafi konum çözümü gereklidir.

ÇÖZÜMLER

Kapı / pencere sensörleri, yetkisiz açıklıkları tespit etmek için binalara monte edilebilir ve hareket sensörleri insanların varlığını tespit edebilir. Sensör boş odalardaki anormal kapı veya pencere aktivitelerini rapor ettiğinde, sistem güvenlik görevlilerine anında uyarı gönderebilir. LoRaWAN ağı mükemmel iç mekan kapsama alanı sağlar ve Thingsboard en iyi IoT platformunu sunar.

FAYDALAR

Thingsboard IoT Platformu binaların güvenli olmasını, davetsiz misafirlere karşı izlemeyi, güvenlik önlemlerini sağlamayı, afet müdahale önlemlerini sağlamayı ve çalışanların / bina sakinlerinin sağlığını ve güvenliğini arttırmayı sağlar. Aynı zamanda insanların ve eşyaların konumlandırılmasını, kısıtlı erişim kontrolünü mümkün kılar. IoT sensör ve cihazları, bina tesis yöneticisinin bir güvenlik sorunu durumunda hızlı tepki vermesini sağlayan durumsal farkındalık ve görünürlük için veriler sağlar.

error: