Internet of Things

Internet of Things | Dünya çapında enerji tüketiminin önümüzdeki 25 yıl içinde %40 oranında artması beklendiğinden, daha akıllı enerji çözümlerine olan ihtiyaç tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Neyse ki, daha verimli enerji yönetimine doğru bazı büyük değişiklikler var. Akıllı ampullerden tamamen otonom açık deniz petrol kulelerine kadar – IoT’nin enerji sektörü üzerindeki mevcut etkisini hafife almak zordur.

Çoğunlukla süreç otomasyonu ve operasyonel verimlilik için artan talep nedeniyle, daha fazla işletme enerji yönetiminde IoT kullanım durumlarını araştırıyor.

Peki, IoT enerji endüstrisini nasıl etkiledi? Akıllı enerji çözümleri için potansiyel kullanım durumları nelerdir? Bu soruları aşağıda cevaplamaya çalışacağız.

Fakat önce, IoT’nin enerji endüstrisindeki faydaları hakkında konuşalım.

Enerjinin İnterneti: Enerji Endüstrisinde IoT’ nin Faydaları | Internet of Things

Yukarıda bahsedildiği gibi, enerji endüstrisinde IoT teknolojilerinin kullanımı için ana itici güç daha verimli, modern enerji yönetimi ihtiyacıdır. Ancak, IoT enerji cihazlarının sektörü dönüştürmesi için daha birçok yol var.

IoT’nin enerji endüstrisi üzerindeki ana etkisi aşağıdaki gibidir:

IoT kullanarak daha yüksek enerji verimliliği. Enerji tüketimi üzerindeki gelişmiş kontrolü sayesinde kuruluşlar kayıpları önemli ölçüde azaltabilir. Bu, büyük maliyet tasarrufuna yol açar ve çevre üzerinde olumlu etkisi olan CO2 emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olur.

Tasarruf. Enerji endüstrisi için IoT çözümleri, sistemleri modern hale getirip kurulum sürelerini en aza indirerek bakım ve işletme giderlerini azaltmalarına yardımcı olmaktadır.

Güç kaynağının artan güvenilirliği. ABD’deki elektrik kesintisinin ortalama maliyeti şu anda yıllık 150 milyar dolara eşittir ve tüm endüstriyel kesintilerin yaklaşık% 25’i ekipman arızalarından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, bu sorunları ele almak için önerilen bir çözüm, daha istikrarlı ve güvenilir bir güç kaynağı sundukları için her zaman IoT enerji sistemleriyle bağlantı kurmaktır.

Yeni veri kaynakları. Tonlarca veri toplama ve işleme yönünde IoT enerji cihazları sistemin performansıyla ilgili gerçek zamanlı bilgiler sunar. Bu verileri kullanarak, öngörücü bakım modellerini uygulamak ve personel güvenliğini artırmak mümkündür.

Enerji Sektöründe IoT için Ortaya Çıkan Zorluklar | Internet of Things

İnkar edilemez avantajlarının sayısına rağmen, akıllı enerji çözümlerinin bazı  yan etkileri vardır. Yani, enerji endüstrisinde IoT teknolojilerinin kullanımı düşünüldüğünde göz önünde bulundurmanız gereken bazı tehlikeler bulunmaktadır.

Internet of Things

1. Güvenlik, tüm IoT çözümlerinde ortak bir tehdittir. Cihazlarınızı birleşik bir ağa bağlayan API’ler, hedefli saldırılar için bir giriş noktası olarak kullanılabilir.

2. Bağlanabilirlik: veri işleme ve geri bildirim için minimum gecikmeyle sisteminizin her zaman açık olması gerekir.

3. Yeni IoT ağınızı, genellikle eski teknolojilere dayanan mevcut eski sistemlere bağlamanız gerektiğinde entegrasyon zorlukları ortaya çıkabilir. Bu durumda, önce mevcut altyapıyı modernize ederek başlamanız gerekir.

Akıllı Enerji Çözümleri | Internet of Things

1. Enerji yönetimi ve üretiminde Endüstriyel IoT

Enerji sistemi izleme ve bakımı

Bir rüzgar türbini veya başka bir kritik ekipman olsun, sistem bozulmadan önce bir sorunu tanımlamak zor olabilir. Ayrıca, sorunları manuel olarak kontrol etmek son derece israf ve zahmetli bir işlemdir. Enerji endüstrisindeki IoT, genel sağlık, performans ve verimlilik dahil olmak üzere bir dizi sistem ölçümünü takip etmek ve sonuç olarak bakımını basitleştirmek için kullanılabilir.

Örnek Çalışma: General Electric, ekipmanlarının çıkışını ve verimliliğini izlemek için IoT sensörlerini kullanıyor. Sensörlerdeki verileri kullanarak, GE, Predix platformuna dayanan öngörücü bakım modellerini uygulayabildi.

Sonuç olarak, şirket bakım ihtiyaçlarını daha iyi tahmin edebilir, daha iyi işletme verimi sağlayabilir ve sistemin aksama süresini en aza indirebilir.

Internet of Things

Proses otomasyonu

Internet of Things | IoT, tamamen otonom enerji santralleri veya petrol sondajları inşa etmeyi mümkün kılar. Yukarıda belirtildiği gibi, akıllı sensörler sistemin performansını gerçek zamanlı olarak izlemek için kullanılabilir ve sonuç olarak, makine öğrenmesi ve yapay zeka kullanarak verimliliğini otomatik olarak ayarlar.

Aynı zamanda, IoT özellikli delme ekipmanı matkap derinliğini otomatik olarak ayarlayabilir ve optimum performans için yapay zeka algoritmaları kullanarak dış koşullara uyarlayabilir. Sonuç olarak, ekipmana elle müdahale etme ihtiyacı asgariye indirilir.

Verimliliği arttırmak

Benzer şekilde, santralleri daha verimli hale getirebilir ve israfı azaltabilir.

Örneğin, General Electric tarafından kullanılan IoT özellikli sistem, bir kömür santrali verimliliğini% 16’ya kadar arttırırken, sera gazı emisyonlarını% 3 oranında düşürdü. Bu, yakıt yanmasını optimize ederek ve işlemi yakılan yakıtın özelliklerine göre ayarlayarak, yani kazandaki oksijen akışını otomatik olarak ayarlayarak elde edilir.

Güvenlik ve afet önleme

IoT çözümleri aynı zamanda enerji sektöründe operasyonel güvenliği artırmak ve üretim kazalarını önlemek (ve bunların sonuçlarını ortadan kaldırmak için) de kullanılabilir.

Pasifik Gaz ve Elektrik Şirketi (PG&E), Kuzey Kaliforniya orman yangınları sırasında metan sızıntısı bulmak için dronları kullanıyor. Dronlar verileri birleşik kontrol sistemine iletiyor ve hasar sahadaki ekip tarafından giderilinceye kadar sızıntılar izole ediliyor. Şirket, bu yaklaşımı rutin altyapı incelemeleri yapmak için test ediyor.

Güvenlik dronları ayrıca, nükleer santraller veya madencilik tesislerinde çalışan riskini azaltmak için tehlike yönetim sisteminin bir parçası olarak da kullanılabilir.

2. IoT Enerji Cihazları

Akıllı Sayaçlar

Internet of Things | Akıllı sayaçlar , tüketicileri doğrudan güç dağıtım istasyonuna bağlayarak iki yönlü bir iletişim sağlar. Sonuç olarak, kritik operasyon bilgilerini gerçek zamanlı olarak hizmet kuruluşlarına gönderebilirler. Bu durum, kamu hizmeti kuruluşlarının kesintiler dahil olmak üzere tüm performans sorunlarını hızlı bir şekilde çözmesine ve sistemin çalışmama süresini azaltmasına yardımcı olur.

Akıllı sayaçlar aynı zamanda bir hattın hasarlı bölümünü ağın geri kalanının performansını etkilemeden tanımlayabilir ve otomatik olarak izole edebilir.

Akıllı Şebekeler

Tek bir ağa bağlı akıllı sayaçlar, akıllı enerji şebekeleri oluşturur. Bu, Nesnelerin İnterneti’nin enerji yönetiminde kullanılabileceği bir başka yolu temsil eder.

Şöyle ki, Florida merkezli bir şirket olan Duke Energy, elektrik kesintisi sonrasında kendini otomatik olarak yeniden ayarlayabilen ve çalışmama süresini en aza indiren bir “kendi kendini iyileştiren ızgara sistemi” sundu.

Başka bir örnek: Chattanooga, Tennessee, akıllı şebeke teknolojisini kullanan ilk şehirlerden biriydi. Bu,% 50’nin üzerinde daha kısa kesinti ile sonuçlandı ve topluluğun tek bir fırtınada işletme maliyetlerinde 1.4 milyon $ tasarruf sağladı.

Dahası, akıllı şebekeler çevre üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir: 2030’da hava kirliliğini% 30 oranında azaltması bekleniyor.

Akıllı Binalar

IoT cihazları, bir binada, bir ofiste veya özel bir evde, aydınlatma, ısıtma ve nemi bağımsız olarak yönetmek için kullanılabilir. Bu şekilde IoT, enerji tüketimini azaltır ve sonuç olarak binaları daha verimli getirir.

Enerji için IoT çözümleri ayrıca, tüketilen toplam enerji miktarının yerinde (yenilenebilir kaynaklar aracılığıyla) yaratılan enerji miktarına eşit olduğu “Sıfır Net Enerji” binalarını mümkün kılmaktadır. Konsept hızlı bir şekilde büyüyor: 2016 ve 2017 yılları arasında sıfır net enerji konutunda% 75’lik bir artış oldu.

Sürdürülebilir Şehirler

Binalar gibi, bütün bir kentin altyapısı da IoT enerji çözümlerinden faydalanabilir.

Akıllı sokak aydınlatma sistemlerinden elektrikli toplu taşıma araçlarına kadar IoT enerji çözümleri, güç tüketimini optimize etmek, kayıpları azaltmak ve bunun sonucunda daha sürdürülebilir kentsel topluluklar oluşturmak için düzinelerce yol sunar.

Kopenhag, San Francisco ve Vancouver, enerji tüketiminin azaltılması ve enerji verimliliğinin arttırılması yoluyla sürdürülebilir olmak için önemli çaba sarf eden şehirlerden yalnızca birkaçı.

Internet of Things

Ölçeklenebilir IoT enerji çözümleri ile geleceğe hazır olun

Internet of Things | Ülke genelinde birden fazla enerji tesisi işleten ve faaliyetlerinizi otomatikleştirmek isteyen bir enerji şirketinin sahibi veya enerji tüketimini azaltmak isteyen meraklı bir iş sahibi olsanız da, her ihtiyaca uygun bir IoT enerji çözümü bulunmaktadır.

Öncelikli iş odağınızdan bağımsız olarak, akıllı enerjiye yönelik yatırım yapmak, özellikle de küresel ortamda daha sürdürülebilir, israfsız bir yaşam sürdürmek için harika bir fikir.

Kaynak: https://easternpeak.com/blog/how-iot-is-transforming-the-energy-industry/

error: