En İyi IoT Platformu Nasıl Seçilir

en iyi iot platformu nasıl seçilir

en iyi iot platformu nasıl seçilir

en iyi iοt platformu nasıl seçilir

Çoğu şeyde olduğu gibi, duruma göre değişir. Endüstriyel IoT platformları ile tüketici IoT platformları arasında önemli bir ayrım var. Bu nedenle, uygulamanızın endüstriyel (petrol ve gaz, üretim veya varlık yönetimi gibi) mi yoksa tüketiciler (akıllı ev uygulamaları veya giyilebilir cihazlar gibi) için mi olduğunu düşünün.

Endüstriyel IoT platformları ve tüketici IoT platformu, farklı ihtiyaçları nedeniyle önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Endüstriyel IoT platformları için, sistemdeki bir arıza son derece yüksek riskli olabilir, belki de milyonlarca dolara, hatta yaşamlara mal olabilir. Tüketici IoT platformları için bir arıza, son kullanıcı için bir rahatsızlık olabilir.

Ve endüstriyel veya tüketici segmentlerinde bile, uygulamaların çok farklı platform ihtiyaçları olabilir. Bununla birlikte, IoT uygulamalarındaki büyük varyansa rağmen, uygulamanız için en iyi IoT Platformunu değerlendirirken dikkate alınması gereken bazı ortak unsurlar vardır .

en iyi iοt platformu nasıl seçilir

Platformun istikrarı

Piyasada bu kadar çok alternatif olduğunda, bazılarının başarısız olması muhtemeldir. Birkaç yıl civarında olması muhtemel bir platform seçmek önemlidir, aksi takdirde platform sağlayıcısı ortadan kaybolursa yatırımınız boşa gidebilir.

en iyi iot platformu nasıl seçilir

Platformun ölçeklenebilirliği ve esnekliği

İhtiyaçlarınız zamanla değişecek. Platformun küçükken ve henüz yeni başladığınızda, ancak (umarım) büyük ve hızlı büyüdüğünüzde de çalışacağından emin olun.

Ölçeklendirilebilir olmasının yanı sıra, platform hızla değişen teknolojilere, protokollere veya özelliklere ayak uyduracak kadar esnek olmalıdır. Esnek platformlar genellikle açık standartlar üzerine inşa edilen ve gelişen IoT protokollerine, standartlarına ve teknolojilerine ayak uydurmaya çalışan platformlardır.

Platformun ağ agnostik olması da önemlidir. Bu, tek bir satıcıya kilitlenmek yerine, tüm büyük teknoloji sistemlerine entegre edilebileceği ve çalışabileceği anlamına gelir.

en iyi iοt platformu nasıl seçilir

Platform sağlayıcısının geçmiş çalışması

Yukarıda belirtildiği gibi, IοT uygulamaları büyük ölçüde değişebilir. Platform sağlayıcısı uygulamanıza benzer bir önceki işi yapmışsa, bu sizin özel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceklerinin iyi bir göstergesidir.

Ancak, bunun tam bir eşleşme olması gerekmediğine dikkat etmeliyim. Örneğin, akıllı tarım uygulaması oluşturuyorsanız, benzer özelliklere sahip bir kullanım durumu arayabilirsiniz. Bu, veri üreten yüzlerce / binlerce sensör, benzer bir bağlantı (LPWAN gibi) ve yararlı bilgiler oluşturmak için uygulamalı veri analitiği içeren bir uygulama olabilir.

en iyi iot platformu nasıl seçilir

Fiyatlandırma modeli ve iş durumunuz

Platform sağlayıcısının fiyatlarında şeffaf olduğundan emin olun, bazıları bir tanıtım oranı gösterecek ve gerçekten kaydolmaya gittiğinizde bunu önemli ölçüde artıracaktır.

Ayrıca, nasıl satış yapacaksınız? Bir abonelik modeli yapıyorsanız, maliyetleri fiyatlandırmaya dahil edebileceğiniz için IoT platformu hizmeti için bir abonelik ödemek mantıklıdır. Ancak, donanım satıyorsanız, ön lisansa sahip bir platform seçeneğini kullanmak daha mantıklı olabilir, böylece bunu donanım ürününün geliştirme maliyetlerine dahil edebilirsiniz.

en iyi iot platformu nasıl seçilir

Platform Güvenliği

Güvenlik, tüm IοT sistemleri için kesinlikle çok önemlidir. Bir IoT platformunda her yönüyle güvenlik bulunmalıdır.

Güvenlik hakkında soru sormak için şunlara dikkat edin; cihazdan buluta ağ güvenliği, kullanıcıdan uygulamaya kablosuz ağ güvenliği, bulut güvenliği, cihaz güvenliği (kimlik doğrulama ve güncel sertifikalar dahil), uygulama kimlik doğrulaması, veri şifreleme, veri koruma (hareketsiz, transit ve bulutta), güvenli oturum başlatma ve kablosuz (OTA) iletişim de dahil olmak üzere güvenliği güncellemeye yönelik somut planlar.

en iyi iot platformu nasıl seçilir

Veri analizi ve veri sahipliği

Nesnelerin İnterneti’nin değeri verilerdedir. Veriler, verimsizlikleri azaltmak veya deneyimleri iyileştirmek için operasyonlar veya basit günlük faaliyetler hakkında eyleme geçirilebilir bilgiler sağlayabilir. Temel tanımlayıcı analitik, görselleştirme, teşhis, öngörücü analitik ve hatta makine öğrenimi araçlarını aramalısınız.

en iyi iot platformu nasıl seçilir

IοT platform sağlayıcısı sizi önemsiyor mu?

Bütçenizi, zaman çizelgenizi, beklentilerinizi, kullanım durumlarınızı vb. Soruyorlar mı? Gerçekten hoş, sevecen insanlara benziyorlar mı?

Bu, en kritik hususlardan biridir. Sizi ve başarınızı önemseyen bir platform sağlayıcısı daha fazla yol kat edecek ve platformlarının eksik olabileceği tüm alanları telafi edecektir.

en iyi iot platformu nasıl seçilir

Kaynak: https://www.iotforall.com/how-to-choose-the-best-iot-platform/

en iyi iot platformu nasıl seçilir

error: