Ritm Sistemi Nedir?
Ritm Sistemi Nedir?

Ritm Sistemi Nedir? Ritm (Rüzgar İzleme ve Tahmin Merkezi) sistemi, Enerji Bakanlığı, Meteoroloji ve Tübitak’ın ortak girişimi ile Türkiye’de bulunan rüzgar enerji santrallerinden (RES) alınan veriler ile bölgelere bağlı rüzgar tahminlerini yapmak ve buna bağlı olarak üretilebilecek enerji kapasitesini hesaplamak için tasarlanmış olan merkezi bir yönetim ve analiz sistemidir.

Ritm Sistemi Nedir , Ritm Sistemine Hangi Veriler Gönderilir?

Ritm Sistemine gönderilen paketlerde rüzgar santralinde kaç adet rüzgar türbini var ise her bir türbin için aşağıdaki bilgiler alınıp/hesaplanıp, tek bir veri dosyası ile Ritm Merkezine aktarılır.

  • Türbin Numarası
  • Türbine Ait Ortalama Güç Bilgisi (kW)
  • Türbine Ait Ortalama Hız Bilgisi (m/s)
  • Türbinin Ortalama Yönü (o)
  • Türbin Aktif / Pasif Bilgisi

Ritm Sistemi Nasıl Çalışır?

Ritm Sistemi Nedir

Ritm Sistemi Nedir ; Ritm sistemi rüzgar santralinde bulunan türbinlerden yukarıda Ritm Merkezinin istediği verileri toplayarak kurulan Ritm yazılımı vasıtası ile Ankara’da bulunan Ritm Merkezi sunucularına SFTP üzerinden gönderilir.

Ritm sisteminin sağlıklı çalışması için kullanılacak olan ekipmanlar 7/24 çalışmaya uygun endüstriyel tip olarak seçilmelidir, Ritm sistemi her on dakikada bir veri kaydedip Ritm merkezine göndermektedir, bu verilerin gönderilmesinde kesinti olmaması gerekmektedir. Kesinti yaşanması halinde Ritm sistemine yazılan veriler manuel olarak hesaplanıp geçmiş tarihli verilerin manuel olarak oluşturulması gerekmektedir.

error: