Akıllı Lojistik IoT Platformu

Akıllı Lojistik IoT Platformu | Malların üretimi ve nakliyesi artık yaygın bir şekilde küreselleştikçe, giderek karmaşıklaşan tedarik zinciri rotaları, kara, deniz ve havadaki nakliye sistemi aracılığıyla ve depolarda depolama sırasında malların dinamik takibi ihtiyacını artırmaktadır. Düşük güç bağlantısına dayalı Nesnelerin İnterneti, Lojistik 4.0 ve Tedarik zincirinin geleceğine yön veriyor.

Akıllı Lojistik Çözümleri | Lojistik ve Tedarik Zinciri için IoT Platformu

Akıllı lojistik çözümleri şirketlerin tedarik zinciri ağlarını benzeri görülmemiş bir doğrulukla değerlendirmelerini ve geliştirmelerini sağlar. Dijitalleşme, şirketlere tedarik zincirlerini yeni ağ oluşturma, otomatikleştirme ve onlardan daha fazla değer elde etme yolları sunuyor. Özellikle tedarik zinciri sürecinde sorunlar olması durumunda daha verimli bir karar verme sürecine yardımcı oluyor.

Thingsboard IoT Platformu, hem özel hem de genel ağları yöneten birleştirilmiş, ölçeklendirilebilir, çok amaçlı bir IoT ağ altyapısının konuşlandırılmasına ve Akıllı Lojistik ve Tedarik Zinciri için IoT sensörlerinin ve uygulamalarının ekosistemine olanak tanır.

Sanayi üreticileri ürün hacmine yönelik artan talep, doğal kaynaklar ve hammaddeler için hızla artan fiyatlar ile karşı karşıyadır. Lojistik ekosisteminin birçok aktörü vardır: tipik bir rotada, ürün üreticiden tedarikçilere, dağıtım merkezine, perakendeciye ve nihayetinde müşteriye taşınır. Tedarik zincirindeki bu karmaşıklık, ürünün nerede olduğu ve diğer önemli bilgilerin net bir şekilde görülebilmesi için çevik ve şeffaf bir tedarik ağı gerektirir. RFID gibi mevcut izleme teknolojileri, ürünleri yalnızca belirli yerlerde bulacaktır. Ayrıca, hücresel bağlantı ile birleştirilmiş GPS konumu uçtan uca rota izleme için yeterli pil ömrü sunamaz.

Lojistik zincirindeki her bağlantıda kapsamlı dijitalleşme, gerçek zamanlı olarak mevcut veri hacmini doğal olarak arttırıyor ve böylece yeni içgörülere izin veriyor. Örneğin böyle bir sistemde, hangi tedarikçinin hangi rota için ne kadar süreye ihtiyaç duyacağı ve hangi partilerde kalite sorunlarının neden ortaya çıktığı her zaman açıktır. Nakliye güzergahları, depo gecikmeleri ve ağ boşlukları hakkındaki şaşırtıcı bilgi miktarı, şirketlere tedarik zincirlerindeki verimsizlikleri analiz etmek ve onarmak için ihtiyaç duydukları tüm verileri sağlayan eksiksiz bir denetim işlevi sunar.

Thingsboard IoT Platformu, izleyicilere daha uzun pil ömrü sunmak için Düşük Güçlü Geniş Alan (LPWA) teknolojilerini kullanıyor. Kullanıcılar, hem LoRaWAN hem de MQTT bağlantısına sahip izleme cihazlarını kullanabilir.

Bu çözüm, üretim tesisleri, depolar ve son müşteriler arasındaki malların uçtan uca dinamik olarak izlenmesini sağlar. Başka sensörlerden gelen verileri entegre etmek de daha fazla özellik kazandırır. Örneğin, trafik izleme sensörlerini tanıtarak tedarik zinciri operatörleri trafik koşullarına uyum sağlayabilir, gecikmeleri önleyebilir ve yakıt tasarrufu sağlayabilir; ve hava, sıcaklık ve / veya nem sensörlerinden gelen veriler, soğuk zincire fayda sağlayacaktır.


Lojistik sektöründe, araçlar dünya çapında nakliye güzergahları boyunca seyahat eder. Transit işlemi sırasında, tedarik zinciri nakliye gecikmeleri, hırsızlık, operatör hataları, IT arızaları ile kırılabilir. Lojistik yöneticileri gecikmiş veya yanlış yönlendirilen araçları genellikle olması gerekenden daha geç öğrenirler. Bu durum üretkenliğin düşmesine, üretimin gecikmesine ve müşteri ilişkilerinin zarar görmesine, karların tehlikeye atılmasına ve maliyet baskısının artmasına neden olur.

 

Thingsboard IoT Platformu, MQTT ve LoraWAN teknolojisi ile uzun mesafelerdeki kargo ve araç filosu dahil varlıkları izlemek için esneklik sunuyor. Filo yönetimi perspektifinden bakıldığında, araçların gerçek zamanlı takibi ve kargo hırsızlığını tespit ederek ulaşım ve kargo kullanım optimizasyonuna ve uygun araç kullanımı ve güvenliğinin izlenmesine olanak tanır.

Tarım-gıda ürünleri ve ilaçlar gibi mallar, kullanılabilir kalmaları için dikkatle ve özel koşullar altında taşınmalıdır. Mallar kara, deniz ve hava yoluyla seyahat ederken sıcaklık, hız, sarsılma veya gelen ışık yoğunluğu izlenmelidir. Günümüzde IoT sensörleri, tüm tedarik zinciri boyunca nakliye koşullarını ve malların yerini kolayca izlemenize ve anormallikleri rapor etmenize olanak tanır. İzleme sistemleri kalite kontrolü, izlenebilirlik ve sorumluluk sınırları hakkında daha iyi bilgi sağlar. Ayrıca hassas malzemelerin güvenli ve zamanında teslim edilmesini sağlar.

 

Thingsboard IoT Platformu, uzun mesafeli gıda, ilaç ve diğer bozulabilir ürünleri için sıcaklık kontrollü bir tedarik zinciri olan Soğuk Zincir'in verimliliğini, sensörler ile gerçek zamanlı izlemeyi donduruculara, soğutmalı yük trenleri ve yüklere dahil ederek arttırıyor. Sonuç olarak da izleme cihazlarının yöneticilere sıcaklık ve konum hakkında canlı veri sağlayabildiği ve zincir boyunca ortaya çıkan sorunları ortaya çıkmadan önce azaltabileceği daha akıllı bir soğuk zincir imkanı sağlıyor.

error: