Endüstriyel IoT

Endüstriyel IoT ve Modern Uygulamalar | Son 10 yılda veri toplama, depolama ve analiz etme teknolojisinin gelişmesi, veriyi işletmeler için giderek daha önemli ve yararlı hale gelmiştir. Sanayi dünyasında son on yılda en yaygın gelişmelerden biri, Endüstri 4.0 olarak bilinen dördüncü sanayi devriminin merkezi haline gelen Nesnelerin İnterneti (IoT) ‘nin tanıtımı oldu.

Endüstriyel IoT’nin (IIoT) omurgası, verileri hızlı bir şekilde toplayan ve kullanıcılara aktaran, günlük ve uzun vadeli kararları bildiren düşük güçlü sensörler ve internet bağlantılı cihazlar üzerine inşa edilmiştir. Bu sensörleri uygulayarak, endüstriyel liderler internet teknolojisini ve operasyonel teknolojiyi birleştirerek üretkenliği büyük ölçüde artırabilir.

Trends Micro USA tarafından hazırlanan bir rapora göre, “Sensörler ve diğer bilgi kaynaklarından gelen gerçek zamanlı veriler, endüstriyel cihazlara ve altyapılara“ karar verme süreçlerinde ”, içgörüler ve özel eylemlerle karşılaşmalarında yardımcı oluyor. “Veriler, endüstrilerin ve işletmelerin, örneğin tedarik zincirindeki hataları veya verimsizlikleri almasına ve derhal bunlara hitap etmesine olanak tanıyor, böylece operasyonlar ve finansta günlük verimlilik için baskı yapıyor. IIoT’nin uygun şekilde entegrasyonu ayrıca varlıkların kullanımını optimize edebilir, arıza noktalarını tahmin edebilir ve hatta bakım süreçlerini bağımsız olarak tetikleyebilir. ”

Endüstriyel IoT, yapay zeka, makineden makineye iletişim ve bulut teknolojisi gibi sensörlere ek olarak geniş bir teknolojik ilerleme alanını kapsamaktadır.

Uzmanlar, bu teknolojiler geliştikçe IIoT’ye olan talebin artacağı konusunda hemfikir. Tahminler, küresel IIoT pazarının 2023 yılına kadar 751.3 milyar dolara ulaşacağını gösteriyor. IIoT için neden bu kadar yüksek beklentiler olduğunu anlamak için, en iyi sektörlerden bazılarının nasıl faydalanacağına bakalım.

Endüstriyel IoT

Endüstriyel IoT

Endüstriyel IoT Petrol ve Gaz

Endüstriyel IoT | Modern IIoT çözümleri, petrol ve gaz endüstrisindeki liderlerin arıza belirtileri için donanımlarını izlemelerini ve üretim maliyetlerini azaltmasını kolaylaştırdı.

Enerjinin değişken bir sanayi sektörü olduğu bilinmektedir. Petrol ve gaz piyasa fiyatları bu kadar sık dalgalandıkça, üreticiler üzerinde verimliliklerini korurken toplama ve arıtma yöntemlerini sürekli iyileştirme baskısı vardır. Ek olarak, petrol ve gazın toplanması ve rafine edilmesi, bir arıza olması durumunda ciddi yansımaları olan karmaşık bir süreçtir.

Chevron, ExxonMobil ve Shell gibi sektör liderlerinin tümü, ekipman servis zamanını tahmin etmekten sondaj üretimini artırmaya kadar hizmetlerini iyileştirmek için teknoloji şirketleriyle ortaklık kurdu.

Aslında, IoT uzmanı, köşe yazarı ve yazılım şirketi Allerin CEO’su Naveen Joshi‘ye göre IoT’nin petrol ve gaz endüstrisine fayda sağladığı birçok alan var. İşte birkaç örnek:

  • Sondaj Yönetimi: Açık denizde veya yeraltında derinlemesine sondaj yapan şirketler için, hassas bir şekilde ele alınmazsa ciddi sonuçlara yol açabilecek makineleri izlemek zor olabilir. Bir IIoT platformuyla birleştiğinde IoT cihazlarını kullanan kullanıcılar, hata paylarını daraltmak için sürekli ölçümler alır ve yaklaşan sondaj hatalarından önce uyarılar alır.
  • Boru Hattı İzleme: Boru hattı sızıntıları petrol ve gaz endüstrisinde hem iş hem de insani açıdan önemli bir konudur. ABD Ulaştırma Bakanlığı Boru Hattı ve Tehlikeli Madde Güvenliği İdaresi’ne göre, son 10 yılda boru hattı sızıntıları yaklaşık 200 ölüme, 900 yaralanmaya ve 5,75 milyar dolara neden oldu. Boru hatları boyunca IIoT sensörleri uygulayarak, çalışanlar fiziksel tehlikeleri sınırlamak için olası arıza noktalarını yakından izleyebilir ve endüstriler bu işi otomatikleştirerek sürekli insan denetimlerine daha az kaynak harcayabilir.
  • Uzun Vadeli Geliri Artırın: Petrol ve gaz son derece rekabetçidir, bu da şirketlerin işinde kalmak için maliyetleri düşürecek alanlar bulmaları gerektiği anlamına gelir. Kısa vadeli çözümler bir şirketin yeşil renkte kalmasına yardımcı olabilirken, uzun vadede zararlı olabilir. IoT’ye yatırım yaparak şirketler, daha büyük resimde verimsizliklerini değiştirmek için büyük veri analizlerini kullanarak kısa ve uzun vadede veri toplayabilir. Örneğin, IoT sensörlerini kullanan kuruluşlar, tedarik zinciri yönetimini iyileştirmek için farklı coğrafi alanlardaki envanter seviyelerini izleyebilir. İnternet bağlantılı sensörler, ExxonMobil gibi şirketler için üretimi 2025 yılına kadar günde yaklaşık 50.000 varil artıracağı tahmin edilen optimum sondaj alanlarının belirlenmesine yardımcı olabilir.

Endüstriyel IoT

Madencilik Şirketleri Güvenlik ve Verimliliği Artırmak için Sensörler Kullanıyor

Endüstriyel IoT | Madencilik endüstrisindeki endüstriyel IoT hala nispeten bebeklik döneminde, ancak endüstri liderleri IIoT’yi daha güvenli ve daha etkili bir operasyonel ekosistem oluşturmak için kullanıyorlar.

“IIoT özellikli makineler, daha fazla verimlilik ve verim için malzeme ve ekipman akışını optimize etmeye yardımcı olabilir. Ekipman arızaları tahmin edilebilir ve gerçek zamanlı izleme, karmaşık karar verme ve tahmine dayalı bakım stratejilerine olanak tanır. ”Madencilik [Dot] Com raporları. “IIoT ile delme ve patlatma optimize edilebilir, bu da maden ve lojistik planlamasının iyileştirilmesine yol açar.”

IIoT şirketlerini kullanmak, otomatik delme de dahil olmak üzere çıkarma işleminin tüm adımlarındaki verimlilikleri izleyebilir. Madencilik şirketi Goldcorp, “malzemeleri ve sınırları tespit edebilen ve kesim için otomatik bir yönlendirme sistemine sahip” AI tahrikli delme makineleri oluşturmak için IIoT’yi kullanıyor. Bu arada, Fortescue Metals Group, araçlar maksimum kapasitede çalışmadığında amirlere bilgi vermesi için bir kamyon filosunu IIoT sensörlerle donattı.

Bu sensörler ayrıca çalışan güvenliğini de artırabilir. Goldcorp’ta, madencilerin kasklarına gömülü IIoT sensörleri var ve acil durumlarda canlı olarak güncellenen konum bilgisi veriyor.

Madencilik [Dot] Com’e göre “Tesis ekipmanı ve araçlarının artan otomasyonu, maliyetleri düşürürken, çalışanları tehlikeli durumlardan uzaklaştırırken güvenliği artırır”. “IIoT teknolojisini eksiksiz bir maden işletmesine entegre etmek, verimi artırarak ve harcamaları azaltarak yatırım getirisini artırabilir.”

Üreticiler Tedarik Zincirinde Yeteneklerini Arttırıyor

Endüstriyel IoT |Üreticiler dağıtım kanallarını küresel, dijital bir ekonomiye uyacak şekilde genişlettikçe, müşterilerin kaliteli ürünleri zamanında almasını sağlamak için tedarik zinciri yönetimine görünürlük çok önemlidir.

Sensörler ayrıca ürünlerin coğrafi bölge talebine göre depolandığı depoların düzenlenmesine yardımcı olabilir.

Production Engineering Solutions , “Nesnelerin İnterneti ile stoklar otomatik olarak izlenebilir ve belirli bölgelerdeki müşteri taleplerine entegre edilebilir; dolayısıyla, belirli bir bölgede distribütörseniz, deponuzda en uygun sayıda ürünü depolayabileceksiniz ”diye açıklıyor.

IIoT aracılığıyla çalışanlar, operasyonlarının farklı bileşenlerini anında izleyerek ürünlerinin başlangıçtan bitişe nasıl ilerlediğine dikkat etmelerini sağlar.

IOTTimes’a göre, “Düşük Güç Geniş Alan (LPWA) ağları, Bluetooth, GPS, radyo frekansı tanımlama (RFID) ve diğer teknolojilerle desteklenen izleme çözümleri, üreticilerin tam varlık konumunu gerçek zamanlı olarak görselleştirmelerini sağlıyor”. Ürünlerle birlikte yerleştirilen akıllı sensörler, sıcaklık, nem ve ışığa maruz kalma gibi nakliye koşulları hakkında ayrıntılı veriler sağlayabilir, hasar veya eşik aşılması durumunda uyarı gönderebilir.

Endüstriyel IoT

Enerji Verimliliği Sağlayan Akıllı Şebekeler Oluşturmak için IIoT Kullanın

Endüstriyel IoT |Otomasyon sistemleri ilerledikçe, şebeke düzenlemelerinde IIoT dünyası genişledi ve voltaj regülasyonu ve enerji dağıtımının kontrolüne daha fazla izin verdi.

Enerji şirketleri IIoT kullanarak, yönetim sistemlerini 21. yüzyılın bir parçası olmaya layık akıllı bir şebekeye uyacak şekilde yeniden yapılandırabilirler. Stratejik olarak yerleştirilmiş sensörlerden sürekli veri akışı, enerji düğümlerinin optimum kapasitede çalışmasını ve gerektiğinde değiştirilmesini sağlayabilir. Bu özellikle rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir kaynaklarda çalışan ve sadece her bir düğümün verimliliğini değil aynı zamanda ilgili çevresel koşulları ölçmek için birden fazla sensörün gerekli olduğu şirketler için de geçerlidir.

Endüstriyel IoT

Demiryolu Takibi ve Bakımı IIoT Entegrasyonu ile Geliştirildi

Endüstriyel IoT | Palo Alto Araştırma Merkezi’nde (PARC) araştırmacılar, demiryolu operasyonlarını daha güvenli, zamanında ve verimli hale getiren yeni koşul tabanlı bir yönetim (CBM) sisteminin bir parçası olarak IoT sensörlerini trenlere ve istasyonlarına entegre etmenin yollarını arıyorlar.

IoT sensörleri, verileri kaydetmek ve uzaktan izlemek için IIoT panelleriyle birleştiğinde, dolaşıma sokulan trenlere tanıtılarak, tren organizasyonları bir trenin ne zaman onarım gerektirdiğini tahmin edebilir ve servis yapmaya hazırlanabilir.

Bu nedenle tren şirketleri TBM’den [operasyonlar ve yönetim] ekiplerinin varlıklar başarısız olmadan bir hafta hatta bir ay önce bildirim alabilecekleri bu daha öngörülü paradigmaya taşınıyor ve kritik bir treni hizmet dışı bırakmamak ve sistemin aksamaması için program ve kaynaklar hazırlamalarına izin veriyor, ”demişti. PARC Stratejik yürütme direktörü Ajay Raghavan, Railway Technology’ye verdiği demeçte. “İşletmecilere, bir varlığın kullanımdan kaldırılmadan bir veya altı ay önce kalan kullanım ömrü hakkında veri sağlamak, büyük sermaye harcamaları için önceden planlama yapmalarını sağlar.”

Bu çözüm sadece bakım amaçlı değildir. Birbirine bağlı cihazların ağı ne kadar büyük olursa, bir demiryolu sistemi o kadar sorunsuz olabilir. Endüstriyel IoT sensörleri, trenlerin pistlerde nasıl hareket ettiğini, yerel çevre koşullarını, trenlerin coğrafi konumunu ve yolcu trafiğini ölçmek için kullanılabilir. Tüm bu bilgileri tek bir yönetim sistemi altında barındırmak, demiryolu yönetimine bütüncül bir yaklaşımın kapısını açar.

İnşaat, IIoT ile Dijital Çağa Giriyor

Endüstriyel IoT | Dünya Ekonomik Forumu’ndan yakın tarihli bir rapora göre, inşaat sektörü, dünya GSYİH’sının yüzde 6’sını oluşturmasına rağmen, dördüncü endüstriyel dalga ile ilişkili teknolojiyi benimsemede diğer endüstrilerin gerisinde kalıyor.

Raporun yazarları, “Endüstrinin birçok sektöründeki çoğu şirket hala temel olarak manuel yöntemler kullanıyor, geleneksel ürün ve hizmetler sunuyor ve yerleşik uygulamalara ve iş modellerine göre çalışıyor.” “Sonuç olarak verimlilik gecikti.

Bir şantiyede, ağır makineden tasarım yerleşimine ve işçi güvenliğine kadar birçok hareketli parça vardır, ancak bu alanlardaki yararlı veriler hiç toplanmaz. Endüstriyel IoT (IIoT) bu çeşitli saha bileşenlerine entegre edildiğinde şantiyeler için birçok güvenlik ve üretkenlik etkisine sahiptir.

IIoT, inşaat alanını, geleneksel el ile / kağıt tabanlı veri toplama olmadan konum, hız, titreşim, yakıt seviyeleri, güvenlik / çevresel tehlikeler, hammaddeler, bitmiş ürünler, işlemde – her türlü veriyi rapor eden çok sayıda sensörle dijitalleştiriyor. ” Atomiton CEO’su Jane Ren, Engineering News Record için yazıyor.

IoT için özel bir kullanım örneği, insan hatası nedeniyle gecikebilecek yeni malzemelerin siparişidir. Malzemeler zamanında yerinde değilse, önemli son tarihleri ​​geciktirebilir ve inşaat şirketi için finansal olarak kötü haber olabilir. IIoT sensörü ve AI ile, yeni malzeme siparişi otomatik hale getirilerek çalışanların gözetimi nedeniyle geç teslimat olasılığı ortadan kalkar.

Genel olarak, IIoT sensörlerinin dahil edilmesi, verileri, başka türlü ayrılmış birçok parça arasında toplayarak bir şantiyede çok sayıda hareketli parçayı birleştirir. Bu şekilde, site yöneticileri tüm projeyi kolayca izleyebilir ve projelerin zamanında bitmesini sağlayabilir.

Dijital yapı, ekipman çalışma süresini artırarak, hareketli ekipmanları hızlı bir şekilde konumlandırarak, boşta kalma süresini azaltarak ve tahmini bakım yoluyla planlanmayan arıza süresini azaltarak proje kesintilerini azaltabilir” diye yazıyor Ren.

Dördüncü sanayi devrimi hızla yaklaşıyor ve IIoT’nin ileride daha büyük bir rolü olacak, yani şimdi yatırım zamanı.

Kaynak : https://www.iotforall.com/iiot-modern-operations/

Endüstriyel IoT

error: