IoT Platformu

IoT Platformu

IoT platformları, 2023 yılına kadar 22 milyar doları aşması beklenen IoT ekosisteminin ve hızla büyüyen bir pazarın hayati bir bileşenidir. IoT platformları, işletmelere büyük miktarda değer sağlayarak maliyetlerini azaltmalarını ve süreçleri hızlandırmalarını sağlar. Bununla birlikte, birçok insan bir IoT platformunun tam olarak ne olduğu, ne yaptıkları ve bir işletmenin ne zaman kullanması gerektiği konusunda henüz net değil. IoT platformlarının, endüstriyel anlamda kullanılması, endüstri 4.0 gerekliliklerini sağlanmasındaki adımlarda bir tanesidir.

Bu yazıda IoT platformlarının teknik olmayan basit bir açıklamasını sunacağız. Ne olduklarını, neden bu kadar fazla seçenek olduğunu açıklayacağız.

IoT Platformu

IoT Platformu tam olarak nedir?

Eksiksiz bir IoT sistemi sensörler ve cihazlar gibi donanımlara ihtiyaç duyar. Bu sensörler ve cihazlar ortamdan veri toplar (örneğin, bir nem sensörü) veya ortamdaki eylemleri gerçekleştirir. (örneğin, bitkileri sulama).

Eksiksiz bir IoT sistemi için bağlantı gerekir. Donanım, tüm bu verileri buluta iletmek için bir yola ihtiyaç duyar (örneğin, nem verilerini gönderme) veya buluttan komut almak için bir yola ihtiyaç duyar (örneğin, bitkileri şimdi sula). Bu, hücresel, uydu veya WiFi gibi olgun bağlantı biçimleriyle gerçekleştirilebilir veya LoRa gibi daha yeni, IoT odaklı bağlantı seçeneklerini gerektirebilir.

Eksiksiz bir IoT sisteminin yazılıma ihtiyacı vardır. Bu yazılım bulutta barındırılmaktadır (bulut bilişim nedir?) Ve sensörlerden topladığı verileri analiz etmekten ve kararlar vermekten sorumludur (örneğin, nem verilerinden aldığı verilerle yağmur yağdını anlamak ve sulama sistemine bugün açılmamasını söylemek).

Son olarak, eksiksiz bir IoT sisteminin bir kullanıcı arayüzüne ihtiyacı vardır. Tüm bunları kullanışlı hale getirmek için, kullanıcıların IoT sistemiyle etkileşime girmesinin bir yolu olmalıdır (örneğin, nem eğilimlerini gösteren ve kullanıcıların sulama sistemlerini manuel olarak açıp kapatmalarına izin veren bir ekrana sahip web tabanlı bir uygulama).

Ayrıca, mevcut iş sistemleri ve veri akışlarıyla entegre edildiğinde IoT’nin gerçek değeri anlaşılır. Bu nedenle, tüm bu farklı bileşenlerin etkili ve yönetilebilir bir şekilde birbirine bağlanması önemlidir.

Iot sistem

IoT platformları, IoT’yi işletmeler, geliştiriciler ve kullanıcılar için daha kolay ve daha ucuz hale getirmek için yerleşik araçlar ve yetenekler sağlayarak IoT sistemleri oluşturmaya hızlı bir başlangıç sağlar. IoT platformu, iletişim, veri akışı, cihaz yönetimi ve uygulamaların işlevselliğini kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Tüm farklı donanım türleri ve farklı bağlantı seçenekleriyle, her şeyin birlikte çalışmasını sağlamanın bir yolu olmalıdır. IoT platformları bu sorunun çözülmesine yardımcı olur.

IoT platformları aşağıdakilere yardımcı olur:

  • Sensörler ve cihazlar gibi donanımı bağlayın
  • Farklı donanım ve yazılım iletişim protokollerini kullanın
  • Cihazlar ve kullanıcılar için güvenlik ve kimlik doğrulaması sağlar
  • Sensörlerin ve cihazların topladığı verileri alın, görselleştirin ve analiz edin
  • Yukarıdakilerin tümünü mevcut iş sistemleri ve diğer web hizmetleriyle entegre edin

IoT Platformu

Neden bu kadar çok IoT platformu var?

Platformlar IoT’ye özgü değildir, ancak diğer alanlara bakarsanız daha az platform seçeneğinin olduğunu fark edeceksiniz. Android ve iOS iki baskın mobil platform, Windows ve MacOS masaüstü platformları ve Xbox ve Playstation oyun konsolu platformlarıdır. Tüm bu pazarlarda sadece birkaç baskın oyuncu varsa, IoT’de neden aynı şeyi görmüyoruz?

Bazıları zaten Amazon (AWS IoT Core), Microsoft (Azure IoT Hub), Google’da (Google IoT Core) ve Thingsboard gibi baskın oyunculara sahip olduğumuzu iddia edebilir. Bununla birlikte, bu platformlar altyapı düzeyine daha fazla odaklanmıştır ve bu nedenle işletmeler için belirli IoT uygulamaları oluşturmak için daha fazla uzmanlık ve özelleştirme gerektirir. IoT platformları genellikle bu altyapı sağlayıcılarının üzerine inşa edilir ve işletmeler için IoT uygulamalarını hızlı bir şekilde oluşturmak için ek araçlar ve hizmetler sunar.

Neden bu kadar çok sayıda IoT platformunun olduğu sorusu, 1) pazarın hâlâ o kadar yeni olduğu ve hâkim olan oyuncuların henüz ortaya çıkmadığı veya 2) endüstrilerdeki sonsuz IoT uygulamaları nedeniyle, farklı platformların odaklanacağı farklı uygulama türlerinin olması. Her zaman olduğu gibi, muhtemelen ikisinin bir karışımı, ama ilk açıklamanın daha cazip olduğuna inanıyoruz. Bu, hangisini kullandığınızı düşünmeyi daha da önemli hale getirir, çünkü baskın oyunculardan biri haline gelmeyen bir IoT platformu seçerseniz, bu gelecekte problem yaratabilir.

Kaynak : https://www.iotforall.com/what-is-an-iot-platform/

error: