IoT Sistemi Nasıl Çalışır ?

Eksiksiz bir IoT çözümü dört farklı bileşeni birleştirir; sensörler / cihazlar, bağlantı, veri işleme ve bir kullanıcı arayüzü. Aşağıda her bir bileşeni ve ne yaptığını kısaca açıklayacağız.

IoT Sistemi Nasıl Çalışır

IoT Sistemi Nasıl Çalışır

IoT Sistemi Nasıl Çalışır

Sensörler / Cihazlar

İlk olarak, sensörler veya cihazlar ortamlarından veri toplar. Bu, sıcaklık okuması kadar basit veya tam bir video akışı kadar karmaşık olabilir.

“Sensörler / cihazlar” kullanıyoruz, çünkü çoklu sensörler bir araya getirilebilir veya sensörler bir şeyleri algılamaktan fazlasını yapan bir cihazın parçası olabilir. Örneğin, telefonunuz birden fazla sensöre (kamera, ivmeölçer, GPS, vb.) sahip bir cihazdır, ancak telefonunuz sadece bir sensör değildir.

Bununla birlikte, bağımsız bir sensör veya tam bir cihaz olsun, bu ilk adımda veriler ortamdan bir şey tarafından toplanmaktadır.

IoT Sistemi Nasıl Çalışır

Bağlantı

Daha sonra, bu veriler buluta gönderilir (bulut bilişim nedir?), ancak oraya ulaşmak için bir yola ihtiyacı vardır.

Sensörler / cihazlar, hücresel, uydu, WiFi, Bluetooth, düşük güçlü geniş alan ağları (LPWAN) veya ethernet üzerinden doğrudan internete bağlanma gibi çeşitli yöntemlerle buluta bağlanabilir.

Her seçeneğin güç tüketimi, aralık ve bant genişliği arasında dengesizlikleri vardır (burada basit bir açıklama bulunmaktadır). Hangi bağlantı seçeneğinin en iyi olduğuna IoT uygulamasına göre karar verilir, ancak hepsi aynı görevi yerine getirir: bulutta veri göndermek.

IoT Sistemi Nasıl Çalışır

Veri İşleme

IoT Sistemi Nasıl Çalışır? Veriler buluta ulaştığında, yazılım üzerinde bir tür işlem gerçekleştirir.

Bu, sıcaklık okumasının kabul edilebilir bir aralıkta olduğunu kontrol etmek gibi çok basit olabilir. Ya da nesneleri tanımlamak için videoda bilgisayar vizyonunu kullanmak gibi çok karmaşık olabilir (evinizdeki davetsiz misafirler gibi).

IoT Sistemi Nasıl Çalışır

Kullanıcı Arayüzü

IoT Sistemi Nasıl Çalışır ? Daha sonra, bilgiler bir şekilde son kullanıcı için faydalı hale getirilir. Bu, kullanıcıya bir uyarı (e-posta, metin, bildirim vb.) Yoluyla olabilir. Örneğin, şirketin soğuk hava deposunda sıcaklık çok yüksek olduğunda bir metin uyarısı.

Ayrıca, bir kullanıcının giriş  yapmasına izin veren bir arayüz olabilir. Örneğin, bir kullanıcı evindeki video yayınlarını bir telefon uygulaması veya bir web tarayıcısı aracılığıyla kontrol etmek isteyebilir.

Ayrıca çift yönlü bir iletişim de kurulabilir. IoT uygulamasına bağlı olarak, kullanıcı bir eylem gerçekleştirebilir ve prosesi etkileyebilir. Örneğin, kullanıcı soğuk depodaki sıcaklığı telefonundaki bir uygulama aracılığıyla uzaktan ayarlayabilir.

Bazı eylemler de otomatik olarak gerçekleştirilir. Sistem, sıcaklığı ayarlamanızı beklemek yerine, önceden tanımlanmış kurallarla bu işlemi otomatik olarak yapabilir. IoT sistemi sizi davetsiz misafir hakkında uyarmak için size ulaşmak yerine, ilgili makamlara otomatik olarak bildirimde bulunabilir.

IoT Sistemi Nasıl Çalışır

Sonuç

IoT Sistemi Nasıl Çalışır ? IoT çözümü, bir çeşit bağlantı yoluyla buluta “konuşan” sensörlerden / cihazlardan oluşur. Veriler buluta ulaştığında, yazılım verileri işler ve ardından otomatik ayarlama, alarm oluşturma gibi kullanıcıya ihtiyaç duymadan bazı işlemleri gerçekleştirir.

Ancak, kullanıcı girdisi gerekiyorsa veya kullanıcı sadece izleme yapmak istiyorsa, kullanıcı arayüzü bunu yapmasına izin verir. Kullanıcının yaptığı tüm ayarlamalar veya eylemler daha sonra çözüm üzerinden ters yönde gönderilir.

Kaynak: https://www.iotforall.com/iot-explained-how-does-an-iot-system-actually-work/

error: