Bina Teknolojileri

Bina Yönetim ve Otomasyon Sistemleri

Bina Teknolojileri

Bina Teknolojileri – Bina Yönetim ve Otomasyon Sistemleri | Alışveriş merkezi, hastane, stadyum, üniversite kampüs ve yurtları, data center binalarında tüketilen enerjinin izlenmesi ve raporlanması için bina yönetim sistemi (BMS) çözümlerini geliştirmek ve uygulamaktayız.

Bina yönetim sistemlerinde (BMS) başlıca hedefler tüketilen enerjinin (elektrik, doğalgaz, ısı, su vb) anlık olarak takip edilip kayıt altına alınması ve bu veriler üzerinden tüketimlerin raporlanarak detaylı analizlerin yapılmasını sağlamaktır. Binalarda enerji tüketimine dayalı maliyetlerin kaynağında analiz edip tasarruf sağlanması için detaylı ölçüm ve takibin yapılması gerekmektedir.

Alışveriş merkezi gibi bina içerisinde birden çok tüketicinin bulunduğu yapılarda BMS (Building Management System) sistemi üzerinden faturalandırma çözümleri tarafımızca uygulanmaktadır.

Uygulamakta olduğumuz bina yönetim sistemleri (BMS), binalarda bulunan kartlı geçiş, yangın algılama, CCTV gibi sistemlerle haberleşerek veri alışverişine olanak sağlamaktadır.

Bina Teknolojileri

Bina Enerji Otomasyonu

Data Centerlar, hastane, alışveriş merkezi stadyum gibi binalarda yaşanabilecek enerji kesintilerinde sistemin kesintisiz ve sağlıklı çalışabilmesi için enerji otomasyonu alt yapısının olması önemli bir etkendir.

Binalarda bulunan Şebeke, Jeneratör ve UPS arası yazılmış olan enerji otomasyonu senaryosuna göre otomatik geçiş, yük atma ve yük alma sistemlerini Başarı Mühendislik olarak anahtar teslim projelendirip uygulamaktayız.

Bina Teknolojileri

Data Center Enerji İzleme ve Raporlama Sistemi (EMS)

Bina Teknolojileri ; Günümüzde veri depolama ihtiyacına yönelik artan talebin karşılanması için data center yatırımları hızla devam etmektedir. Hızla yaygınlaşmaya devam eden veri merkezlerinin ihtiyacı olan otomasyon çözümlerini Başarı Mühendislik olarak karşılamaktayız.

Data Centerlarda başlıca otomasyon çözümlerimiz;

Data Centerlar için en önemli faktör olan enerjinin takip ve kontrolünün yapılması data center için kritik ve son derece önemli bir konudur. Data Centerlarda kurmuş olduğumuz enerji izleme ve raporlama sistemlerinde, genel olarak işletmenin enerji ölçümü ve izlenmesinin yanında kabin ve nokta bazlı olarak ölçümlerde enerji izleme sistemine aktarılmaktadır.  Veri merkezinin dizaynında haberleşme özelliği bulunmayan PDU’lar seçilmiş ise kabinlerin enerji tüketimlerini izlemek ve kontrol etmek amacı ile elektrik dağıtım noktasından linye bazlı ölçüm yapılarak, ilgili server kabinin veya ekipmanın enerji ölçümü yapılmaktadır.

Data Centerlarda önemli bir diğer faktör olan iklimlendirme sistemleri ile haberleşerek enerji izleme ve raporlama sistemi (EMS) üzerinden soğutma sistemlerinin izlenebilmesi ve kontrol edilebilmesi sağlanmaktadır. Server ve network kabinlerine yerleştirilen ısı sensörleri vasıtası ile kabinlerin anlık sıcaklık değerleri izlenebilmekte ve sinyallere eşik değerleri tanımlanarak, ilgili değere ulaşılması durumunda alarm ile operatöre bilgi verilmesi sağlanmaktadır.

error: